GAP, DAP, DOKAP VE KOP KAPSAMINDAKİ İLLERE HAYVANCILIK HİBE DESTEĞİ ÇAĞRISI YAYINLANDI...!!!

 

Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan çağrı ilanı ile Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Projesi (DAP), Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) ve Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamındaki illerde bulunan mevcut hayvancılık işletmelerinin altyapılarını geliştirmeleri için ahır yapımı, hayvan ve makine ekipman alımı desteği verilecek olup, bu yatırımlara % 50 hibe desteği sağlanacaktır.

 

ÇAĞRI TAKVİMİ

 

BAŞLANGIÇ TARİHİ

BİTİŞ TARİHİ

11.03.2019

19.04.2019

 

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Destek kapsamında Bakanlık ”Türkvet veri tabanına ve Koyun Keçi Kayıt Sistemine” kayıtlı;

  1.  
  2.    - En az 10 baş, en fazla 50 baş anaç sığır veya
  3.    - En az 100 baş, en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli ve
  4.    - Başvuru tarihinden en az bir yıl önce bu sistemlerde kayıt altına alınmış aktif işletmesi olan Gerçek ve Tüzel kişiler yararlanır.

 

ÖNEMLİ NOT: Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulanan aynı yatırım konusundaki hibelerinden daha önce yararlanmış olan yatırımcılar bu Tebliğdeki hibe konuları için başvuru yapamaz ve yararlanamaz.

 

YATIRIM KONULARI

 

Destek kapsamında damızlık sığır ve koyun-keçi işletme yatırımlarına aşağıda belirtilen konularda hibe desteği uygulanacak.

 

a. Projede yer alan inşaat yatırımı konusunda, yatırımın merkez proje değerlendirme komisyonunca belirlenen üst sınır dâhilinde gerçekleşme tutarının % 50’si oranında hibe verilir ve bu hibe ahır-ağıl tadilatı veya yeni yapılacak kapalı, yarı açık ve açık sistemli ahır ve ağılları kapsar.

 

b. Projede yer alan damızlık erkek hayvan alımı yatırımı konusunda, merkez proje değerlendirme komisyonunca belirlenen üst sınır dâhilinde hayvan alım tutarının % 50’si oranında hibe verilir ve bu hibe damızlık boğa, damızlık koç-teke alımını kapsar.

 

c. Projede yer alan makine alet ve ekipman alımı yatırımı konusunda, merkez proje değerlendirme komisyonunca belirlenen üst sınır dahilinde makine alet ve ekipman alım tutarının % 50’si oranında hibe verilir ve bu hibe makine alet ve ekipman alımını kapsar.

 

d. İnşaat yatırımı, damızlık koç-teke alımı ve makine alet ve ekipman alımı yatırım konusu Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Konya Ovası Projeleri kapsamındaki illerde uygulanır.

 

e. Damızlık boğa alımı yatırım konusu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz Projeleri kapsamındaki illerde suni tohumlama hizmetinin ulaştırılmasında teknik ve coğrafi koşullara bağlı aksaklık yaşanan yerlerde uygulanır.

 

DESTEK İLLERİ

 

DAP İLLERİ

Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Elazığ, Erzurum, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van

GAP İLLERİ

Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak

KOP İLLERİ

Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray

DOKAP İLLERİ

Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Bayburt ve Gümüşhane

 

YATIRIM KONULARI VE HİBE ORANLARI

 

YATIRIM KONULARI

HİBE ORANI (%)

İNŞAAT

Yeni Ahır/Ağıl yapımı veya tadilatı

50

HAYVAN ALIMI

Damızlık Boğa veya Koç-Teke Alımı

50

MAKİNE ALET VE EKİPMAN ALIMI

Gübre Sıyırıcı Sistemi ve Süt Sağım Makinesi

50

 

 

Gelişmelerden haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.